Doktorské studium

Proč studovat doktorské studium?

Ať už tě láká prostředí vědy, nebo se o svém oboru chceš dozvědět ještě víc než doteď, je tu pro tebe doktorské studium. V doktorském studiu je vše podle tebe, od tématu, na kterém chceš pracovat, po předměty, vyučované špičkami v oboru, které si lze vybrat napříč celou univerzitou. Studovat můžeš buďto v prezenční nebo kombinované formě.

Po celé čtyři roky standardního studia budeš plnohodnotný člen katedry, to znamená, že můžeš pracovat jako výzkumník na zajímavých projektech světového významu. Výsledky své práce budeš prezentovat na mezinárodních konferencích a podíváš se tak na místa, kam by ses jinak často nedostal. Od toho je i stáž v minimální délce tří měsíců (to však neznamená, že nemůžeš být v cizině i déle). Zároveň budeš zapojen i do přípravy a výuky předmětů.

Kromě standardního stipendia vypláceného fakultou od nás budeš dostávat ještě pravidelné stipendium navíc. Za publikované články a další úspěchy navíc vždy dostaneš něco navíc. Vždy máš ještě možnost  zapojit se do některého z projektů na katedře.

Jak na to?

Rozhodl/a ses, že by bylo doktorské studium pro tebe? Aktuální seznam nabízených rámcových témat disertačních prací lze najít na této stránce. Pokud máš pocit, že ti žádné téma nesedí, není problémem ti ho upravit či vytvořit na míru, stačí se ozvat. Další informace o průběhu studia a potřebné dokumenty lze najít na fakultních stránkách v sekcích doktorské studium a disertační práce.

Příběhy našich doktorandů

Jan Kaska

Téma mojí práce je Modelování a optimalizace tištěných elektromechanických struktur, zabývám se různými metodami 3D tisku a aditivní výroby a možností jejich využití pro konstrukci moderních strojů, především elektrických motorů. Tisk kovů přináší naprostou volnost ve tvaru a s tím i řadu nových topologií strojů, tisknout lze magnetické obvody, ale i vinutí a magnety. Nevyužitý prášek se dá recyklovat a šetří se tak přírodní zdroje.

Během svého studia jsem absolvoval tříměsíční stáž v Shenzhenu, jednom z nejmodernějších měst Číny, a dvouměsíční stáž v Estonsku. Několik dalších zemí navštívil v rámci pracovních cest a konferencí. Znalostí a zkušeností lze na doktorátu nasbírat nesčetně. Navíc se mi povedlo s kolegou získat i vlastní výzkumný projekt.

Ačkoliv není doktorské studium vždy jednoduché a člověk se musí potýkat s konkurencí z celého světa, myslím, že to stojí za to.

Ondřej Sodomka

Že chci na doktorát jsem se rozhodl během magisterského studia. Od bakalářky jsem většinu času trávil s lidmi z katedry, cestoval po světě a rozebíral různá zajímavá témata ať technická, sociální nebo úplně absurdní. Přišlo mi vtipné probírat běžné problémy až do elementárních detailů a často se mi nový úhel pohledu zdál osvěžující.

Bál jsem se stereotypu zaměstnání a rozhodl jsem se pokračovat ve studiu na doktorátu. Zvolil jsem si téma Mechanika elastických těles v elektromagnetickém poli a se stereotypem jsem se při studiu zatím rozhodně nesetkal.

Pokud si vyberete téma, které vás baví; mezi lidmi, se kterými rádi trávíte čas, pak zjistíte, že už práci berete jako zábavu.